בית הכנסת בבסלו

בואו להתרגש מבית כנסת מן המאה השמינית אשר נבנה לאורך חומות העיר באזור מיוחד ליהודים; האתר נחשב לאחד היפים והשמורים באירופה ומורכב משרידיו העתיקים של בית הכנסת הנבנה במאה השמינית, חדרי תפילה, חצר ומקווה

מי לא נכח אי פעם בחתונה יהודית? הטקס, כשהוא במלוא תפארתו, הינו אחד הפולחנים החגיגיים והליריים ביותר ביהדות. וכאשר החתונה נעשית בסביבה יוצאת דופן, כמו על גדות נהר הפלוביה (Fluvia) בבסלו, לרקע נוף רומנטי של גשר מבוצר בעל 8 קשתות, אז ההתרגשות מתעצמת עוד יותר ומציפה את הנוכחים עד לכדי אופוריה.

באמצע שנת 1340, משפחתם של יצחק בונסטרוק (Ishaq Bonastruc) ואברהם דס קאסטלר (Abraham des Castlar), אזרחי בסלו, התכנסו לשם איחודם של שניים מבני משפחתם לנישואין בחצר בית כנסת העיר (שנקראה בעבר 'כיכר היהודים' – Plaça dels Jueus); זהו מרחב אשר כיום מעט ממנו נשאר גלוי לעין, אך אשר זכרונו הקדוש נשאר מורגש באוויר כנתמך מקדושה של מעלה.

כיום, כ-700 שנים לאחר נישואיהם של בני משפחות בונסטרוק ודס קאסטלר, עומד לו זוג אחר באותו מרחב ממש. מרחב כמעט ריק תחת חופה של ענפי עצי זית וצפצפה ולרקע שרידי החומה שפעם ציינה את כניסת בית הכנסת. מאחוריהם, בכיוון דרום מערב, נראים הנהר והגשר כסמל לאיחוד שתי אדמות בנישואין.

מעניין האם זה מקרי שבית הכנסת, אשר הוקם על מקווה יפייפיה שעד היום נשמר בשלמותו ואשר חצרו השקיפה לעבר הנהר וגבל עם בית תלמוד ממזרחה… מעניין אם הוא נבנה בכוונה תחילה במיקומו, כנקודת תצפית פתוחה בקצה של העיר. יש האומרים כי בית הכנסת הוקם במקום צדדי זה כך שאף אחד לא ישתמש בחצרו כדרך מעבר או כדרך קיצור, שכן לפי המסורת וכאות כבוד אין להיכנס למחתם קדוש דרך דלת אחת ולצאת דרך דלת שנייה, במיוחד אם עושים זאת לשם קיצור דרך. רב הנסתר על הגלוי ואין בידנו דרך לגלות אם השערת נימוק זו היא נכונה, אולם ידוע כי מיקום בית הכנסת אושר על ידי המלך הקטלאני ג׳אומה הראשון (Jaume I), כשהוא העניק את הזכות לבנותו על גדות הנהר ב-4 באוקטובר 1264.

לעומת חורבת מבנה בית הכנסת, הדרך שהובילה מחצר בית הכנסת ל'שער היהודים' (Portal dels Jueus) נשמרה ועודנה ניצבת על יופיה; פתח בחומה מימי הביניים אשר הוביל מה'קאל' (הרובע היהודי) אל 'קאמי דה רונדה' (Cami de ronda) – טיילת היקפית של העיר המקבילה לנהר; טיילת אשר עליה כיום מתהלכים הזוג הטרי שלנו, לבוש פשתן לבן וטהור לרקע המוזיקה, המולת האורחים, הסעודה והריקודים. המרחב השליו עומד לו תחת עצי אלון ואשור, כששורשיהם ספוגים במי הנהר למרגלות בית חולים רומנסקי עתיק, מולו עמד פעם ארמונם של משפחת אסטרוק המכובדת שכבר מזמן איננה.

בתי כנסת רבים שומרים מול ארון הקודש אור יחיד הדולק תמיד (הנקרא 'אור תמיד'). כיום, בבית הכנסת של בסלו בקושי נשאר זכר מהקיר נגדו עמד ארון הקודש. נדירות הן גם מספר הפעמים בהן נישאת שם תפילה ספרדית לעבר ירושלים; אך לעיתים, מקום קסום זה בו האור הזהוב מבצבץ על שרידי אבן הגיר של בית הכנסת לשעבר הינו כאור תמידי המנחם כל פחד ומנחה לרבים את הדרך; זהו אורו של בית כנסת שלא נשכח ושבהחלט חייבים לבקר בו.