בית קונדארו-מפלט כפרי בג׳ירונה

בית קונדארו הינו קומפלקס דירות בלב הרובע היהודי של ג׳ירונה, המציע את כל שירותי הנוחות של המאה ה-21, בעוד שהוא ממוקם לצד מבנים שמורים היטב מהמאות 13-15

הקתדרלה של ג׳ירונה ניצבת על גרם מדרגות אינסופי מפואר, לא לבעלי לב חלש. ליד הקתדרלה היה פעם בית הכנסת הראשון של העיר, שנבנה סביב שנת 880 על ידי המתיישבים היהודים הראשונים של ג׳ירונה; אולי זה בית הכנסת העתיק ביותר בקטלוניה. עם זאת, זה לא היה מקדש מפואר, הרבה פחות! לדברי היסטוריונים, זה היה בית קטן שבו נעשה שימוש חוזר למטרות דתיות.

לא רחוק מהקתדרלה, המשך הליכה במורד רחוב Pujada de la Catedral מגיעה למתחם נוסף בעל עבר יהודי: בית קונדארו (Casa Cundaro); נכס אשר משמעותו גדולה מעבר לקסמה של חזותו העתיקה. חזיתו העשויה מאבן מסתירה חצר פנימית המארחת מספר חדרים אידיאליים לזוגות המחפשים מפלט רומנטי בעל אופי כפרי; כאשר ארוחת בוקר מצויינת וביתית מוגשת במלון סמוך בשם Hotel Historic. מיקומו של בית קונדארו מאפשר למבקריו לתכנן את ביקורם בג׳ירונה באופן חופשי, בעוד שמיקומו, בלב העיר העתיקה יפתה אתכם להסתובב במבוך רחובותיה הצרים, בהן חלונות ברזל קטנים ודלתות עץ נמוכות.

אך מה שבאמת מרתק בנכס זה הוא האוצר ההיסטורי שהוא מחזיק בו. יציאה לחצר מגלה על פני שטח קירותיה ההיקפיים סימונים מוזרים על אחת מאבניו – סימנים של מזוזה מימי הביניים. נראה כי קיר זה נבנה בתקופה מאוחרת, וכן ככל הנראה מי שבנה אותו התעלם לחלוטין מהחריץ המוזר החקוק על אחת מהאבנים. בעקבות גילויו של הפרט המסקרן, סקר ארכיאולוגי נערך במרכז החצר, בה נמצאו כלי מטבח יהודים מימי הביניים קבורים בערימות פסולת ובאדמה. אחד מהכלים הללו נשמר בגאווה במלון הסמוך ואין זה כרוך ביותר מאשר לשאול לרשות ממנהל המקום כדי לבחון את הכלים הקטנים ולהחזיק 700 שנות היסטוריה בידיים.

תעלומת הבניין ממשיכה במפגש עם דלת רגילה לכאורה, המובילה למה שבימי הביניים היה ביתם הפרטי של בעלי המלון: בית אפורטה (Casa Aporta). טונות של פסולת הושלכו מאתר זה כדי לחשוף את מבניהם של מספר בתים היהודים, ובהם עשרות פרטים דרכם ניתן להעריך באופן מוחשי כיצד נראו חייהם היום יומיים של תושביה הקודמים, מאות שנים אחורה. בתי הרובע היהודי היו בדרך כלל בעלי מפתחים קטנים, ריצוף חצץ, קירות סלע ומראה חיצוני צנוע אשר לעתים הסתיר פאר פנימי בלתי צפוי. לדברי חוקרים, מרתף בית אפורטה יושב על מה שבימי הביניים שימש כמעבר ציבורי מקורה בתוך הרובע, אשר אליו נפתחו שעריהם של הבתים הסמוכים לו. שרידי מסגרות שערים אלו עדיין עומדים במקומם, ובהם האזמלים עליהם נתלו פעם מזוזות. סיור במקום יחשוף בפנינו גם את השטח שבו הוחזקו בעלי חיים כחלק מהשוק התוסס אשר התקיים במתחם כל בוקר.

זהו אתר שקפא בזמן, הלוחש באוזניכם סיפורים מן העבר. פרטים קטנים, עקבות של מדרגות עתיקות וחלונות קטנים אשר מעברן, אולי, צעירה יהודיה פעם לחשה לאהובה מעבר למרפסת. אולי באחד מהבתים הללו התארחו דמויות כגון הרמב"ן, או יעקב בן ששת. יש אנשים האומרים כי בלילות ירח, סביב סמטאות בית קונדארו ניתן לראות את דמותו של רב ממהר לעבר בית הכנסת עם גליל מתחת לזרועו ובסנדלים המחליקות על האבן המלוטשת בלילה הלח. ראשו כפוף מטה, מרוכז במחשבות נשגבות.