בסלו: הרבה מעבר להיסטוריה

באחת הערים המונומנטליות של ספרד אתם יכולים לחוות הרבה מעבר לנופים יפים ותרבות עשירה. בסלו מעניקה למבקרים בה הצצה נדירה לחיי ימי הביניים, רומנטיים וסוערים ככל שיהיו

בסלו, אחת מערי ימי הביניים השמורות ביותר באירופה, היא מקום בו ניתן לחוות את הקסם של עיר מחוז קוסמופוליטית אליה הגיעו חוקרים, רופאים, סוחרים, קומיקאים, להטוטנים וטרובדורים שחיפשו הערכה משפטית. זה המקום בו בשנת 1210 טרובדורים יהודים ציטטו משיריו של רמון וידאל מבסלו (1196-1252), הידוע בכתיבת המסה "כללים חשאיים של טרובדור¨.

בסלו מתגלה למתהלך בה כיותר מאשר עיר מונומנטלית. זוהי עיר שמתהלכים בה כדי לחוות, להרגיש ולשמוע אותה: צלילי חלוף הנהר, שריקות תנודת העצים, המוזיקה המתנגנת בפאב המפורסם "טברנת דל סיניי". אלה הצלילים הפורצים משלל הפסטיבלים השונים, בעיקר ג'אז או מוזיקה קטלאנית בימיו של חודש אוגוסט החגיגי. זהו ריקוד הסרדאנה, ריקוד קטלאני קצבי המחבר בין כל משתתפיו וגורם לצופים בו להרגיש אחווה מרגשת. היה זה אותו רמון וידאל שטען במאה ה-13 כי על הציבור להבין משמעותו של מזמור, ולכן עליהם להיות בשקט בעת האזנה לו, שכן: ״כל האנשים כולם רוצים לשמוע שירה. נוצרים, ערבים, יהודים, קיסרים, נסיכים, מלכים, דוכסים, רוזנים, רוזנים, אצילים ורבותיי, אנשי דת, בורגנים ונבלים, כולם".

בסלו יכולה ללמד אותנו דברים שלא ניתנים לדמיון, בדיוק כמו עולם המיניאטורות. במוזיאון המיניאטורות תוכלו למצוא דגמים קטנטנים המעוררי פליאה. שיירת גמלים בחור של מחט, קולקציית תכשיטים מיניאטורים בתוך גרעין תפוח או דגם של מגדל האייפל הניצב על גרגר מלח.

אי אפשר שלא לציין את הפעילויות התרבותיות והחברתיות השונות, המתחילות בחודש מרץ בהופעת "העיר היהודית של בסלו", שחזור והמחזה של חיי הקהילה היהודית ותרבותה בימי הביניים. במחזה בלתי נשכח שייתכן ומתרחש רק כאן, הרחובות מתמלאים באנשים היוצרים את מסע הזמן לתוך ימי הביניים לצלילי מוזיקה ספרדית, הרצאות, סיורים מודרכים והדגמות המטבח המקומי על עושרו.

עם זאת, הקסם מתרחש במיטבו רק בזמן בין יולי לספטמבר בו בסלו חווה את רגעי תהילתה התרבותית, בפעילויות כדוגמת "סוף השבוע הראשון של ספטמבר", בו נחגג פסטיבל ימי הביניים של העיר. בימים אלו הרחובות, האנשים, החנויות, הבניינים, שפת הנהר, הקירות והכיכרות, ישרו עליכם את המולת ימי הביניים. בסלו מקושטת בדגלים, מופעי זיקוקים, מצעדים, ומתוכה עולים צלילי מוזיקה ושירה. זהו כנראה הרגע בו תחושו בין רומנטיקה להוללות, כאשר שתי נשים לא החלטיות תחפשנה אחר אביר שנוי במחלוקת, ותחפש אחר נשמה חפה מפשע שתספק עבורן "תשוקות ואי וודאויות", כמו עוד אחד מסיפוריו של רמון וידאל על בסלו.