מקווה בסלו-אוצר היסטורי

לכל פינה בעיירת בסלו ישנה אגדה וקסם לספר. אך, אם הייתי צריך לבחור בגולת הכותרת שלה, סמלה של מובלעת היסטורית זו הוא ללא ספק המקווה

החן של בסלו (Besalú), עיירה בה חיים מעט יותר מ-2,000 תושבים הוא משהו כמעט קסום, הבוהק במיוחד עבור אלה המבקרים בה בפעם הראשונה. לפגוש בגשר המבוצר המדהים, לחצות את קשתות האבן הגדולות, ללכת ברחובותיה הצרים זה כמו להציץ דרך חלון בן זמננו אל העבר. בסלו היא ההיסטוריה בעצמה ובכבודה. כל פינה בעיירת מחוז זו היא בעלת סיפור. ואף על פי כן, אין כל ספק כי גולת הכותרת שלה היא המקווה העתיק של העיר, המקווה הרומנסקי הנפלא אשר השתמר במשלותו במשך כמעט אלף שנים.

בפעם האחרונה שביקרתי בעיירה היה לי העונג לקבל הסבר מפורט ממדריך מקומי בכל הקשור למבנה ייחודי זה. שכן עד כה לא נמצא בכל חצי האי האיברי מבנה מתקופה זו אשר הצליח להשתמר באופן שכזה. מקווה בסלו התגלה במקרה בשנת 1964 במהלך חפירות באיזור אשר ביצע אחד מתושבי הכפר, אסטיב ארבואס (Esteve Arboix). ארבואס נתקל ראשית באחד מקמרונות האבן שלה, ולאחר מכן גילה את שאר הבניין, חסום לגמרי באדמה וחול שאגר במהלך הצפות הנהר לאורך השנים. אך למרות שתאריך גילוייה הרשמי נרשם ב-1964, חבריה הוותיקים של העיירה מתעקשים כי 'מערה' זו שימשה כמקלט מהפצצות במהלך מלחמת האזרחים בספרד. עם הגילוי, מספר רבנים צרפתיים אישרו כי הממצא היה לא אחר מאשר מקווה עתיק, וכך היה ששנתיים מאוחר יותר, ב- 1966, המקווה הוכרז כאתר לאומי היסטורי ובעל ערך אמנותי. העיירה התפרסמה הודות גילויה: יהלום גולמי אמיתי מהמאה ה-12.

ירידת 36 מדרגות המקווה מן הכיכר הציבורית ועד למקום לכידתם של המים הזורמים היא חוויה ייחודית. ככל שיורדים, מדרגה אחר מדרגה, ניתן לחוש כיצד האוויר הולך ומתקרר ובאופן כמעט רוחני משנה את הסביבה. מצב שימור החללים ופרטיהם מצוין ונובע, על פי מומחים, מתרומתו האיכותית של חול הנהר אשר כיסה את המבנה במשך מאות שנים. מצב שימורו של המקווה כל כך טוב, עד שניתן לראות בברירות בשלוחה מיוחדת היוצאת במדרגה השלישית לבריכה. פרט שהשתמשו בו לשם בקרה על גובה המים במקווה אשר זרמו לתוכו באופן טבעי.

המדריך סיפר לי כיצד במהלך השנה המקווה התמלא במים ובאור באופן שונה מעונה לעונה, היבט קסום ומרגש ביופיו ההופך את החלל לאחד החשובים והמרשימים ביותר בהיסטוריה היהודית של ספרד. זהו ללא ספק ביקור חובה ומומלץ במיוחד לאלו מכם אשר כמוני, מחפשים להכיר משהו שמעולם לא פגשו אך יודעים שהוא קיים, שניתן לבקרו כה קרוב לברצלונה, בלב לבה של בסלו.