מסע קסום והיסטורי ליהדות בסלו

טיול ברחובותיה של בסלו, אחד הכפרים הרומנסקים השמורים והמושכים ביותר בקטלוניה, יכול לסחוף כל מבקר בו אל סודות עברו היהודי של הכפר

הליכה בעיר הבירה של המחוז הישן של בסלו מספקת תחושת הרפתקה מימי הביניים, משל אנו נוכחים באותם ימים רחוקים בגופנו ממש. זוהי חוויה שמחזירה אותנו חזרה בהיסטוריה לעידן תפארתה של העיר, כאשר אתרים ייחודיים מסייעים להבנת אופייה ותושביה בתחילת המאה האחת עשר. זוהי כיכר הכפר המקומרת, אשר הייתה ונשארה מקום התכנסות העיר. זהו הרובע היהודי על רחובותיו הצרים והמעוותים, מלאי התעלומות והאמונות התפלות; אלו בית הכנסת והמקווה; כמו גם הגשר המבוצר וצורתו המעניינת; המנזר של סן פדרו וטירת הרוזן. זהו מסע בנבכי הזמן אשר מרגש ומרתק שלא מותיר אף אחד אדיש.

כידוע לכולנו, אין דרך טובה יותר לגלות מקומות חדשים מאשר בחברתם של מקומיים, אז הרשו לי להציג בפניכם את המדריך המגיע הישר מהעיירה פאביה; בנאי מומחה בשם פרימו לומבארדו ובנו איתרם. בשונה מכם, פרימו ואיתרם הגיעו לבסלו בשנת 1066 לבקשת הרוזן אשר החליט, בהמלצתו של האפיפיור, לבנות גשר מבוצר למחוז; מלאכה חשובה לשם בטחונם של כל אשר התגוררו בעיר באותה העת, אך בו זמנית מסובכת עד מאוד בשל ריבוי בעלי האינטרסים אשר היו מעורבים בה; נבכי אישים ואישויות השזורים בהסטוריה של העיר, כצוהר להבנת החיים בבסלו בימי הביניים ולגילויין של חידות וסודות אשר לא מרבים לדבר עליהן.

אנו ממליצים להתחיל את סיורנו בכניסה דרך שער בל-ליוק (Bell-lloc), לרדת במורד הרחוב הראשי (Calle Principal) ולצלול לתוך חייו של המחוז באופן מלא; הרגישו בנוח להתערבב עם תושבי הרובע בין דוחני השוק; להשתכר מצליליה וריחותיה של השכונה ולאחר מכן לעבור לשכונה בשם קתלאר (Catllar), הממוקם באמצע הדרך בין הארמון לבתי שכיניו היהודים.

במרכזה של העיר בסלו עומדות לפנינו שתי אפשרויות המשך: ללכת לעבר המנזר הבנדיקטיני של סן פדרו, דרך רחובותיהם הצנועים של שכונות גנגנאי (Ganganell) ובילרובאו (Vilarrobau); או, אם תעדיפו, תוכלו להסתובב ולחזור לאחור לשער בל-יוק לכיוון מנזר סנט וינסנט והיקיפו. בהתאם לדרך בה תבחרו תכלו לחוות הרפתקה אחת או אחרת, אך בשני המקרים תהיו בתוך ההיסטורי של בסלו ובתוך חוויה של הימים ההם, בזמן הזה.

בלבה ההיסטורי של בסלו נמצאים שני אתרים מרכזיים וחשובים:

הגשר: גדולתו של הגשר נתפסת במלואה מגדת הנהר. רדו לאורכה של גדת הנהר והרהרו על צורתו הזוויתית של הגשר; צורה אשר מאז 1074 מכבדת את אופן זרימת מי הנהר. האבנים הגדולות עליו נשען בסיסו של כל עמוד מהוות את התשתית הטובה ביותר שבו פרימו לומבארדו המאומן יכול היה להקים עליה את מבנה זה, כחיוני להגנתו של מחוז בסלו. פרימו צלח במשימתו הודות לגאונותו, אך גם בזכות מאמציהם של התושבים הנוצרים והיהודים של העיר אשר פשטו את עורם במלאכה. העבודה הייתה קדחתנית שכן פרימו הבטיח לרוזן ברנרדו טאלאפרו כי יסיים את המלאכה תוך עשור ואף התגורר בסמוך לגשר, כמקפיד על המלאכה כבבת עינו.

הרובע היהודי: הקהילה היהודית הייתה חשובה מאוד לחיי העיר וישבה בסמוך לגשר. משגיח המלאכה על הגשר היה אף הוא יהודי מהקהילה – ירמיהו, אשר המיר את דתו לנצרות. היהודים חיו בקרב בית הכנסת והמקווה – האתרים הקדושים להם. בקרו בבית הכנסת ובשרידי חדרי התפילה, שבו על אחד מספסלי האבן, עצמו עיניים ותוכלו לשמוע את קוראי משניות התלמוד. לאחר מכן, אט אט רדו למטה, מדרגה אחר מדרגה בגרם המרשים אשר מוביל אל המקווה. טיבלו בתוך התרבות והמורשת היהודית בבסלו. אם תעשו זאת היטב, תמצאו את דרככם למנהרה תת קרקעית סודית אשר חוצה את נהר ומאפשרת לצאת ולהיכנס למחוז מבלי שאיש יבחין בכך.

הערות
סיפורים, דמויות, מקומות, מריבות, תשוקה, ימי הביניים… ספרד. אלו הם מרכיבו של הרומן "גשר היהודים" של הסופר מרטי גירונל (‘El puente de los Judios’, Marti Gironell). ספר מומלץ בכדי ללמוד על המקומות המייצגים ביותר של בסלו של ימי הביניים. לערוך ביקור היסטורי בהדרכתו של הרומן הינה חוויה נפלאה ומרתקת.