חגיגות סמנה סנטה בסרגוסה

סרגוסה נצבעת חג במהלך חגיגותיה הוותיקות והמסורתיות של השבוע הקדוש (סמנה סנטה), בואו לקחת חלק בתהלוכות והחגיגות של העיר ולחוות מסורת של מאות שנים

השבוע הקדוש (SEMANA SANTA) של סרגוסה הוא אחד מהחשובים ביותר בכל ספרד, בזכות התופים הרועמים בזמן התהלוכות, ובגלל הותק המשמעותי שצבר, כ-700 שנים.

לאורך השבוע הקדוש, ספרד לובשת מסורת; מאות צעידות- פסלים מסותתים, ודמויות תנכיות יוצאות לרחוב ומתאחדות עם ה"קופרדס" (קבוצת האנשים המתהלכת עם הגלימות והכובעים- ראה תמונה), וחברי האחוות, יחד עם מאות שנים של היסטוריה.

כל הערים מתעוררות לחיים באינטנסיביות בכדי לחגוג את התהלוכות, אחת מן החגיגות הכי מפורסמות ומיוחדות של ספרד, ומן המעטות שנחגגות בכל רחבי המדינה. בחגיגות אלה מנציחים את תשוקתו, מותו ותחייתו של ישו הצלוב.

בתהלוכות, המשתתפים נעטים בגלימות עם כובעים בצורת קונוס ומתלווים לאחווה ברחובות העיר. מראה זה, בשילוב קולות התופים, צבעוניות הרחובות ואמנות הפסלים המתהלכים בשורה, יוצרות תמונה יפה וייחודית שנוגעת בך במלואה ומשאירה אותך עם אחד מן הזיכרונות הכי יפים מספרד.

סרגוסה מהווה חלק משלד של ערים ששומרות על מסורת עשירה זו בחיים, מה שהופך את השבוע הקדוש של העיר לאחד מן החשובים והותיקים ביותר במדינה: 700 שנה של היסטוריה, ולך יש את ההזדמנות לחיות את החוויה במקור ראשון. האטרקטיביות והקסם שלו הוכרזו כחגיגה עם אינטרס תיירותי בקנה מידה בינלאומי בשנת 2014.

מה-24 למרץ עד ה- 2 לאפריל, 48 תהלוכות שונות יוצאות לרחובותיה של סרגוסה מלוות ב- 16 אלף "קופרדס" מ- 25 אחוות שונות שמרעידות את אדמת העיר בקצב התופים הרועמים ותופי הבס.

ביום שבת ה- 24, בתהלוכה של "פרגון", כל האחוות משתתפות במצעד ברחובות העיר העתיקה, מחזה אותנטי של פעם בחיים שמתחיל בשעה 18:00 בכנסיית סאן קאייטנו (SAN CAYETANO). ב- 20:00 הקופרדס עוברים בכנסיית סנטה איזבל מפורטוגל (SANTA ISABEL DE PORTUGAL), בה הכומר הקהילתי חואן חוזה אמייה יקריא את ההכרזה המצופה תחת ציפייתם של קהל הצופים.

לאחד מהימים הכי חשובים של השבוע הקדוש, יום ראשון של ראמוס- שהשנה הזאת מתנגש עם ה- 25 למרץ, אחוות מסויומות חוגגות בשעות שונות של היום, מ- 12:00 עד 20:00. מסיבה מיוחדת זו תחנת הכפרות שיוצאת ממנזר ה- MM אגוסטינס של סנטה מוניקה. כאן אחוות הנצרתים של ישו מן הענוה צועדת עם שק והולכת בתוך גשם של עלי כותרת המפוזרים ברחוב פלומאר (CALLE PALOMAR). סצנה של ריגוש מוחשי.

תהלוכה נוספת שאינכם יכולים להפסיד מתקיימת ביום שלישי הקדוש, מתחילה בבית הספר אל סלבדור ועד לכנסיית סאן קאייטנו. לאורך הדרך מפיצה רגשות בנושאי תשוקה, האחווה של קבורתו של ישו זוכרת את חמשת דמעותיה של הבתולה: "חרב חצתה את ליבך", "שים לב שאביך ואני מחפשים אותך בחרדה", "ישו לוקח את הצלב שלו יוצא למקום הנקרא גולגולתא", "צלבו איתו שני גנבים", והחמישית "ונותן צעקה, ונושף".

אך ללא ספק היום בו תהנו הכי הרבה מן המהומה ברחובות של סרגוסה בשבוע הקדוש, הוא יום שישי הקדוש, יום חג לתושבי העיר. בו זוכרים את מות ישו וחוגגים בתהלוכה, של הקדוש אנתיירו, שהיא התהלוכה הגדולה ביותר בספרד ובה שמשתתפים כל חברי האחוות של העיר.

ביום זה ממש תוכלו להיות עדים לעוד אחד מן האירועים המהדהדים והכי מרשימים של השבוע הקדוש לאורך התהלוכה של שבעת המילים. השם מתייחס למילים שהטיף ישו בזמן מילותיו האחרונות על הצלב, ואלו מקבלים צורה תודות לתופים ולתופי הבס בזמן כל הצעידה, משאירים באופן פרדוקסלי את כל העיר בדממה מוחלטת.

ולבסוף, ביום ראשון של הפסחא, בו חוגגים את תחייתו של ישו הצלוב, המייצג יום של תקווה ושמחה ,המורגשים בתהלוכות. זהו אחד מן הימים הכי מוכרים מחוץ למדינה.

לפני שאתם עוזבים אל תשכחו להתנסות במאכלים הטיפוסיים של השבוע הקדוש הארגונזי- מרק הירקות, הצלופח והבקלה, הצנימים והבונוולוס, האורז עם החלב… תענוג בר השוואה לחווית הרחובות של סרגוסה בזמן ימים טקסיים וחגיגיים אלו.

איך להגיע

רכב
מברצלונה לסרגוסה: זמן משוער: 3 וחצי שעות. הצג מסלול.
ממדריד לסרגוסה: זמן משוער: 4 שעות. הצג מסלול.

רכבת
ממדריד: Estación de Atocha (Madrid) -Estacion Delicias(Zaragoza) רכבת ה- AVE
המחיר לכיוון נע באזור 40 יורו.למידע נוסף בקר באתר http://www.renfe.com/
מברצלונה: Estacion de Sants (Barcelona) -Estacion Delicias(Zaragoza) רכבת ה- AVE
המחיר לכיוון נע באזור 40 יורו.למידע נוסף בקר באתר http://www.renfe.com/

אוטובוס
קו מדריד- סרגוסה- ברצלונה של חברת ALSA (902 42 22 42).
זמן משוער לשני הכיוונים 3 שעות ו- 45 דק'
מחיר: 16 יורו

מידע נוסף
לקבלת מידע נוסף על התהלוכות השונות של השבוע הקדוש, הסיורים ולוחות הזמנים בקרו באתר: https://www.soydezaragoza.es/semana-santa/

איפה לאכול
Los Xarmientos: גריל אראגונזי משובח. calle Espoz y Mina 25-27, Zaragoza
La Rinconada de Lorenzo: אוכל מסורתי. la calle La Salle 3, Zaragoza
Mesón Martín: טברנה-מסעדה. calle María Guerrero, 26, Zaragoza

איפה לישון
Hotel Palafox: מקום אירוח אידאלי למי שמחפש קומבינציה של אלגנטיות ונוחות. ממוקם במרכז העיר: calle Marqués Casa Jiménez
Hotel Catalonia: מקום אירוח מצויין calle Manifestación, 16